Władysław Bednarski - lutnik

Urodzony w 1962 roku w Polsce, w regionie Podhale. Kontynuator rodzinnych tradycji lutniczych, początki nauki w pracowni brata Andrzeja Bednarskiego. W 1985 roku przyjęty do Związku Polskich Artystów, w tym czasie powstaje własna pracownia. Do roku 1990 tworzy instrumenty oparte na modelu Anonio Stradivari z roku 1716, od 1995 stara się wypracować swój własny styl.

Do roku 2019 wykonał około 450 instrumentów. Ostatnio specjalizuje się w budowie skrzypiec. Tworzy instrumenty na indywidualne zamówienia, dostosowując się do wymagań instrumentalistów. Stosuje całą paletę barw lakierów, ze szczególnym upodobaniem złocistej czerwieni. Instrumenty W. Bednarskiego cechuje wyrównane brzmienie, duża nośność dźwięku i silny wolumen brzmienia.

Znaczące i wyróżniające cechy instrumentów docenili grający na nich: prof. Yair Klees (Izrael-Austria), Eyal Klees (Izrael Austria), Steckel Niemcy), H. Haag (Niemcy), Adrian Levine (Prof, Royal College of Music, Londyn), prof. Mieczysław Szlezer (Polska) oraz wykładowcy i studenci z Austrii, Irlandii, Niemiec, Szwecji, Anglii i USA.

 


wersja jzykowa

Wadysaw Bednarski - Artysta Lutnik
Deutsch Version Wersja polska English version